Śmierdzący problem polskiej kolei

2011-09-02 12:39:24, komentarzy: 0

Co z tego, że trwają remonty na dworcach, skoro za chwilę tory na nich będą tak samo brudne jak przed modernizacją. Powód jest prosty: toalety w większości wagonów jeżdżących po polskich torach przypominają sławojki. Nieczystości nie są gromadzone i opróżniane na stacjach, tylko spływają na tory. Gdy ktoś mimo zakazu załatwia potrzeby fizjologiczne podczas postoju pociągu na stacji, to wszystko ląduje tuż obok peronu. I śmierdzi.

PKP Intercity w sierpniu miało 1362 jeżdżące po torach wagony. Z tego tylko 523 wagony były wyposażone w tzw. zamknięty obieg.

W Przewozach Regionalnych ze 140 wagonów jeżdżących po torach zaledwie 6 ma obieg zamknięty. Kursują one w pociągach RegioExpress na trasach Warszawa - Poznań oraz Warszawa - Szczecin. Około 90 proc. ze 130 autobusów szynowych należących do marszałków województw, a użytkowanych przez Przewozy Regionalne, ma obieg zamknięty. Ale podobnym ”nowoczesnym rozwiązaniem technicznym” może się poszczycić tylko około 20 z 880 pociągów elektrycznych używanych przez Przewozy Regionalne.

Niestety na szybkie zmiany nie mamy co liczyć. Zamknięty obieg mają oczywiście nowe pociągi, ale tych ciągle na polskich torach jest ciągle niewiele.

Prezes PKP Intercity zapowiada, że w ogłoszonym we wrześniu przetargu na naprawy rewizyjne wagonów będzie opcja na wymianę toalet w nawet 400 wagonach. Liczba remontów będzie ostatecznie zależała od sytuacji finansowej przewoźnika. Ale pociągi z wymienionymi toaletami trafią na nasze tory dopiero w latach 2012-13.

Przewozy Regionalne miały w planach modernizację około 100 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Uwzględniałaby ona wymianę toalet. Ale to także pieśń przyszłości.

Dopóki będą jeździły po naszych torach pociągi, z których nieczystości lądują na torach, dopóty przy torach kolejowych będzie się roznosił nieprzyjemny zapach. Pasażerom pozostaje jedno. Jeśli nie chcą czekać na dworcu w atmosferze smrodu, to powinni ... powstrzymać się od załatwiania potrzeb fizjologicznych w pociągu. No chyba, że trafią na pociąg z zamkniętym obiegiem w toalecie.

 

Źrodło:www.transporter.blox.pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - przetestuj