Pierwsze testy świętokrzyskich elfów.

2011-09-18 10:05:07, komentarzy: 0

Świętokrzyskie elfy już jeżdżą. Na razie po torach w okolicach Bydgoszczy, ale już zachwycają wyglądem i przyspieszeniem.

EN96 Elf, bo taka jest oficjalna nazwa, to najnowszy produkt bydgoskiej Pesy. Zbudowano je na zamówienie samorządu województwa świętokrzyskiego za 46 mln zł. Pierwsze dwa przyjadą do Kielc w ciągu kilku tygodni, ale mają już za sobą jazdy próbne. - Zaskakuje ciszą w kabinie, płynnością jazdy i przyspieszeniem. Trochę nierozważnie położyłem aparat fotograficzny na pulpicie maszynisty, a gdy elf zaczął przyspieszać, aparat zaczął się przesuwać. W ostatniej chwili go złapałem - mówi Mariusz Brzeziński ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, który brał udział w jazdach testowych pierwszego z czterech zamówionych składów. Każdy ma 117 miejsc siedzących i 133 stojące, cztery rowerowe, nowoczesny system liczenia pasażerów, toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych i osiąga prędkość 160 km na godz. - Po raz pierwszy zastosowaliśmy oświetlenie LED w całym pojeździe. Krótko mówiąc, nigdzie nie ma jarzeniówek - opowiada Brzeziński.

Co ciekawe, eksperci chwalą świętokrzyskie elfy za to, jak zostały pomalowane. Tak bardzo się to spodobało, że ich zdjęcie znalazło się na oficjalnym zaproszeniu producenta na branżowe Targi Kolejowe Trako 2011 w Gdańsku. Pierwszy ze świętokrzyskich elfów również tam pojedzie. - Wstępnie porozumieliśmy się z Pesą, żeby wykorzystać go wtedy do promocji naszego regionu - mówi Wojciech Siporski, dyrektor departamentu infrastruktury w urzędzie marszałkowskim.

To nie koniec dobrych wiadomości dla pasażerów. Województwo świętokrzyskie będzie przewodziło Grupie Zakupowej Południe, która skupia również Małopolskę, Śląsk i Podkarpacie. Zdobyła ona środki unijne na zakup 19 nowoczesnych składów. Przetarg będzie ogłoszony prawdopodobnie do końca roku, a sześć składów ma trafić do województwa świętokrzyskiego. - Ich standard będzie co najmniej tak wysoki jak już zamówionych elfów - zapowiada dyrektor Siporski.

 

 

Elf

 

 

źrodło:GW

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - przetestuj