Kupujemy pociągi dla czterech województw. Za 342 mln zł

2011-10-18 16:44:43, komentarzy: 0

Dziewiętnaście nowych pociągów za 342 mln zł kupi samorząd świętokrzyskiego dla czterech województw południowej Polski. Pierwsze z nich powinny wozić pasażerów w 2013 roku.

- W ciągu najbliższych kilku dni spodziewany się podpisać preumowę na dofinansowanie zakupów ze środków unijnych. Projekt dokumentu jest już w Centrum Unijnych Projektów Transportowych - informuje Jan Maćkowiak, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Zakłada on kupno 19 składów na potrzeby tzw. Grupy Zakupowej Południe. Tworzą ją cztery współpracujące ze sobą województwa: Świętokrzyskie, Małopolskie, Śląskie i Podkarpackie. Trzy pierwsze kupią po sześć składów, Podkarpacie - jeden.
Co ciekawe liderem grupy jest właśnie województwo świętokrzyskie. - Program jest nowatorski. Każdy z partnerów jest porównywalnie zaangażowany, ale to my mamy stosunkowo świeże doświadczenia z przygotowaniem zakupu ostatnio dostarczonych "Elfów". Dlatego zadeklarowaliśmy, że możemy się tym zająć. Małopolska odpowiada z kolei za przygotowanie ważnego dokumentu, jakim jest studium wykonalności - tłumaczy Maćkowiak.

Pieniądze na kupno nowych pociągów pochodzić będą z unijnego programu "Infrastruktura i środowisko". Pierwotnie to spółka Przewozy Regionalne miała kupić aż 60 nowych pociągów. Do tego jednak nie doszło. - Powodów było kilka. Jako beneficjent programu Przewozy Regionalne musiałyby mieć podpisaną 10-letnią umowę na realizację usług przewozowych. Tymczasem zgodnie z obecnymi przepisami samorządy nie mogą podpisywać umowy na dłużej niż 3 lata. Sama przyszłość Przewozów Regionalnych też może być różna, a wydaje się, że samorządy będą w stanie racjonalnie wykorzystać nowe składy - mówi Maćkowiak.

Przetarg na dostawę nowych składów ogłoszony zostanie najpóźniej na wiosnę. Każdy z nich powinien być trzy wagony, czyli o jeden więcej niż dostarczone ostatnio "Elfy". Mają one jeździć na trasach z Kielc do Krakowa, Częstochowy i Katowic oraz z Krakowa do Rzeszowa i Katowic.

- Trudno przewidzieć jaka oferta okażę się najkorzystniejsza, ale chcemy, żeby były to pojazdy z najwyższej półki. Zakup aż 19 pociągów powinien wpłynąć na wynegocjowanie korzystnej ceny. Liczę, że pierwsi pasażerowie pojadą tymi pociągami w 2013 roku - zapowiada Mariusz Brzeziński ze świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego.


Źródło:GW

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - przetestuj