Do Paryża pojedziemy rosyjskimi kolejami

2011-11-09 17:01:44, komentarzy: 0

W grudniu Polacy zyskają bezpośrednie połączenie kolejowe do Francji. Pojedziemy jednak nie PKP, lecz Kolejami Rosyjskimi.

Bezpośredni pociąg z Moskwy do Paryża po raz pierwszy wyruszy w trasę 12 grudnia. Pokonanie ponad 3 tys. km zajmie mu 38 godzin. Pociąg pojedzie przez Białoruś, Polskę i Niemcy. W Polsce ma się zatrzymywać w Terespolu, Warszawie, Poznaniu i Rzepinie. Długo nie było wiadomo, czy będą to tzw. postoje handlowe, tzn. czy pasażerowie z polskich miast będą mogli kupić bilety i wsiąść do pociągu.
Teraz Koleje Rosyjskie zapewniają, że odpowiedź brzmi: tak.

- Chcemy, żeby z naszego nowego połączenia korzystało jak najwięcej pasażerów z zagranicy - mówi Masza Titowa z Kolei Rosyjskich.
Nowy ekspres będzie jedynym bezpośrednim pociągiem, którym Polacy będą mogli dojechać do Francji. Wprawdzie od roku przez Warszawę i Katowice jeździ inny rosyjski pociąg - z Moskwy do Nicei - ale nie zabiera polskich pasażerów. A nocnym EuroNight "Jan Kiepura" można dojechać przez Niemcy tylko do Holandii. Jest jeszcze specjalny wagon z Moskwy, dołączany w Berlinie do pociągu do Paryża. Tyle że w stolicy Niemiec stoi aż 12 godzin.
Nowy ekspres na terenie Polski obsługiwać będzie PKP InterCity. Dzięki temu Polacy będą mogli kupić bilety u przewoźnika w naszym kraju. - Pociąg na tej trasie już kiedyś kursował. Sam takim przyjechałem do Paryża w 1972 r., choć wtedy jeździł przez Wrocław- wspomina Jan Konieczny, sekretarz Federacji Polonii Francuskiej. - Obecnie większość Polaków przyjeżdża do Francji autokarami i samolotami.
Dla Polaków pociąg Moskwa- Paryż ma jeszcze jeden atut: zyskają dodatkowe połączenie do Berlina (dotąd mieli do dyspozycji cztery międzynarodowe ekspresy Berlin - Warszawa). Rosyjski pociąg ma jeździć w poniedziałki, czwartki i niedziele. A w sezonie letnim - od końca marca do końca października - aż pięć razy w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, czwartki, soboty i niedziele.
W Warszawie ekspres będzie tuż przed północą. Do Paryża dojedzie o 20.31, czyli po blisko 21 godzinach. Podróż potrwa więc o wiele dłużej niż np. samolotem, który z Okęcia leci do Paryża dwie i pół godziny. Kolej może być za to konkurencyjna wobec autokarów. Bo nimi jazda z Polski do Francji zajmuje często całą dobę. 
Pociąg będzie miał trzy rodzaje wagonów: luks, pierwszej klasy i drugiej klasy. W najdroższej do dyspozycji będzie nawet łazienka z prysznicem, podwójne łóżko i telewizor. Podróżni z tańszymi biletami muszą zadowolić się zwykłą kuszetką i umywalką. Bilet z Moskwy do Paryża w drugiej klasie ma kosztować aż 330 euro. Jak drogie będą bilety z Polski do Paryża, Berlina, albo w drugą stronę do Moskwy? Jeszcze nie wiadomo.

 

Źródło:GW

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - przetestuj