Budynek dworca kolejowego w Kielcach zostanie przebudowany!

2013-02-05 22:29:36, komentarzy: 0

Jak ustaliliśmy, właśnie trwają przygotowania do rozpoczęcia inwestycji. Projektanci kreślą koncepcję modernizacji obskurnego obiektu, a PKP liczą koszty i proponują władzom Kielc współpracę. Prezydent Lubawski myśli o przeniesieniu na dworzec kilku miejskich instytucji.

W zeszłym roku informowaliśmy, że ponad 40-letni budynek dworca kolejowego w Kielcach będzie straszył swoim wyglądem jeszcze przez trzy lata. Kwestia jego remontu wciąż "wyskakiwała” z programu inwestycyjnego PKP. Obecnie perspektywa modernizacji obiektu jest bardzo realna, by nie powiedzieć: na sto procent pewna. 

PRZYGOTOWANIA DO REMONTU

Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi na interpelację, z którą pod koniec ubiegłego roku do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej zwróciła się świętokrzyska posłanka Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba. Parlamentarzystka apelowała do szefa resortu Sławomira Nowaka o "podjęcie działań zapewniających modernizację dworca PKP w Kielcach”. 

 

Jak argumentowała, "dworzec kolejowy w Kielcach jest prawdopodobnie ostatnim w mieście wojewódzkim dworcem o tak niskim standardzie. Do użytku oddany był w 1971 roku, nie przystaje do wymogów współczesnego świata. Ten dworzec straszy przyjeżdżających do Kielc. Straszy swoją architekturą, jest brzydki i niefunkcjonalny, niedostosowany dla niepełnosprawnych, niewygodny dla wszystkich podróżnych. Jest trudny w obsłudze i – bez względu na poziom zaangażowania się pracowników kolei – pasażer opuszcza ten obiekt najczęściej zniesmaczony” - czytamy w interpelacji. 

18 stycznia tego roku wiceminister Andrzej Massel poinformował posłankę, iż "w planach inwestycji Spółki PKP S.A. w latach 2013-2015 została ujęta także "Przebudowa dworca Kolejowego Kielce'”. Massel dodał, że po wstępnej analizie szacowany koszt przebudowy dworca wyniesie 12,5 milionów złotych. " 60 procent tej kwoty stanowią środki budżetowe państwa, a 40 procent środki własne Spółki PKP S.A.” – czytamy w piśmie. 

PLANY PREZYDENTA

Aleksandra Dąbek z zespołu prasowego PKP potwierdziła w e-mailu do redakcji "Echa Dnia”, że obecnie trwa przygotowanie do rozpoczęciainwestycji w Kielcach. Jak podkreśliła, "jej koszt nie jest jeszcze znany – zostanie oszacowany na podstawie dokumentacji projektowej i kosztorysu inwestorskiego”. Poinformowała również, że "zakończenie inwestycjiplanowane jest na koniec 2015 roku”. 

Plany kolei odnośnie modernizacji budynku dworca wydają się bardzo poważne. Jak ustaliliśmy, w zeszłym tygodniu doszło do spotkania osoby reprezentującej wynajęte przez PKP do tej inwestycji biuro projektowe z prezydentem Kielc. Wojciech Lubawski potwierdził nasze informacje i – jak zaznaczył - wszystko wskazuje na to, że obiekt będzie przebudowany. Prezydent zdradził też szczegóły przedsięwzięcia. 

- PKP chcą mieć partnera w samorządzie. To znaczy: oni budują, a potem wspólnie utrzymujemy budynek. W myśl tej propozycji na parterze powstanie centrum komunikacyjne, a miasto weźmie pierwszą i drugą kondygnację, która byłaby dobudowana bez możliwości wchodzenia na górę z poczekalni - powiedział Lubawski. 

Po co miastu dwa poziomy na dworcu? – Jeśli dostaniemy minimum trzy tysiące metrów kwadratowych, przeniesiemy tam Zarząd Transportu Miejskiego, Miejski Zarząd Dróg oraz tę część magistratu, która zajmuje się kwestiami wydawania prawa jazdy czy rejestracji pojazdów – odpowiedział Wojciech Lubawski. 

Prezydent dodał, że miejscy architekci pracują już nad koncepcją zewnętrznego wyglądu budynku. – Marzy mi się, by nowy obiekt był obłożony lustrzaną elewacją, w której odbijać się będzie ulica Sienkiewicza – zdradził Lubawski.


Żródło: Echo Dnia

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - przetestuj